موسیقی بازی ویدیویی تمدن

ساخت موسیقی #بازی_ویدیویی همواره یکی از بخش های هیجان انگیز موسیقی معاصر بوده است، با آهنگسازان بزرگی مانند #نوبوو_اوئماتسو #جسیکا_کری و #آستین_وینتوری که از سراسر دنیا علاقمندان به بازی های ویدیویی را به خود جذب کرده اند.

“تمدن ۴” یک بازی ویدیویی راهبردی است که از هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح آغاز شده و هر بازیکن برای خود یک امپراتوری می سازد!

ساخت موسیقی این بازی توسط #کریستوفر_تین در سال ۲۰۰۵ صورت گرفت. تم اصلی این بازی یک قطعه ارکسترال با همراهی گروه کر و آواز سولو است و

Baba Yetu

(پدرِ ما) نام دارد. کریستوفر تین که آهنگسازی موسیقی سری بازی های تمدن را بر عهده داشته، در تمدن ۴ از موسیقی بومی آفریقایی الهام گرفته است.

موسیقی تمدن ۴ به عنوان اولین موسیقیِ بازی ویدیویی که نامزد جایزه #گرمی شده، در پنجاه و سومین دوره گرمی برنده بخش
Best Instrumental Arrangement
شد.

“ترجمه توسط آموزشگاه موسیقی پارت”

source: classicfm. wikipedia
@partmusicschool

کلنل علینقی وزیری، پدر موسیقی نوین ایران

 

کلنل #علینقی_وزیری نوازنده، آهنگساز و مدرس موسیقی بود و تأثیرات عمده‌ای بر موسیقی سنتی ایران گذاشت، از جمله ایجاد روشی برای نت‌نویسی و شیوهٔ تدوین ردیف.

علینقی وزیری ( زاده ١٧مهر ١٢۶۶) فرزند موسی‌خان میرپنج افسر ارتش و بی‌بی خانم استرآبادی زنی تحصیلکرده و فعال در زمینهٔ آزادی زنان بود. او به واسطهٔ پدرش در نوجوانی وارد ارتش شد و از همین طریق با موسیقی نظامی آشنا شد. اگر چه در باقی عمرش مدت‌ها در مناسب مختلف نظامی کار کرد و حتی به درجهٔ کلنلی هم رسید، اما علاقهٔ او به موسیقی نهایتاً بر علاقه‌اش به امور نظامی چیره شد.

او در حوالی سی‌سالگی به اروپا رفت و در آلمان و فرانسه آموزش موسیقی به روش غربی دید( وزیری اولین موسیقی‌دان ایرانی در تاریخ معاصر بود که برای تحصیل موسیقی به اروپا رفت.) او در سال ۱۳۰۲ بعد از چند سال مطالعه موسیقی به ایران بازگشته و در همان سال تصمیم به تشکیل «مدرسه عالی موسیقی» گرفت.

در سال ۱۳۰۸ ارکستر مدرسه تشکیل گردید و تدریس ارکستر شناسی، آهنگ‌سازی و پیانو هم به عهده وزیری بود که شامل موسیقی ایرانی و غربی می‌شد. (مطالعه بیشتر در مقاله تاریخ پیدایش #موسیقی_آکادمیک_ایران )

وی همچنین نت‌نویسی را در موسیقی سنتی ایران ترویج و دو علامت عَرَضیِ سُری و کُرُن را برای همین منظور ابداع کرد. وزیری برای اولین بار ردیف موسیقی ایرانی را به صورت مکتوب به نت درآورد و از این طریق و نیز به واسطهٔ شاگردان بسیاری که تربیت کرد، تأثیراتی ماندگار بر موسیقی سنتی ایران گذاشت.

وزیری چندین کتاب مهم در زمینهٔ موسیقی ایرانی (از جمله کتاب دستور تار و کتاب موسیقی نظری) و نیز راجع به زیبایی‌شناسی نوشت. او همچنین باشگاهی به نام کلوپ موزیکال برای فعالیت‌های هنری (موسیقی و نمایش) ایجاد کرد.

وی چند صفحه گرامافون از اجراهای خودش (به ویژه تصنیف‌ها و سرودها) را در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ میلادی برای فروش منتشر کرد. همچنین پس از ملی شدن صنعت نفت ایران، وزیری شروع به ساخت یک سمفونی به همین مناسب کرد که با نام «سمفونی نفت» منتشر شد. او این سمفونی را با ساز تار آهنگسازی کرد. سمفونی نفت آخرین اثر موسیقی ساختهٔ وزیری دانسته می‌شود.

آخرین مقام دولتی وزیری ریاست شورای عالی موسیقی رادیو در سال ۱۳۴۲ بود و در سال ۱۳۴۴ از خدمات دانشگاهی نیز بازنشسته شد. کلنل وزیری در ۱۸ شهریور ۱۳۵۸ در تهران درگذشت.

منبع: دراب، ویکی پدیا

شنیدن نمونه آثار استاد وزیری در کانال تلگرام آموزشگاه موسیقی پارت

چارلز آیوز، آهنگساز آمریکایی

 

 چارلز آیوز یکی از اولین آهنگسازانِ آمریکایی بود که به شهرت جهانی رسید. اکثر آثار او در زمان زندگی اش ناشناخته باقی ماند، اما اکنون آثارش از مهم ترین قطعه های موسیقی قرن بیستم به شمار می آیند. آیوز از اولین آهنگسازانی بود که در زمینه موسیقی تجربی (اکسپریمنتال) فعالیت کرده و دستاوردهای فراوان نیز داشت.

آیوز در ٢٠ اکتبر ١٨٧۵ در یکی از خانواده های سرشناس شهر “دانبری، کنتیکت” متولد شد. پدرش رهبر گروه موسیقی نظامی و همچنین مدرس دروس تئوری موسیقی بود و درواقع او بود که چارلز را به سمت فراگیری موسیقی هدایت کرد.

او در ١۴ سالگی به نوازندگی ارگ در کلیسا مشغول شد و در همان سال ها تعدادی سرود مذهبی برای گروه کُر نوشت. در ١٩ سالگی وارد دانشگاه ییل شد و آهنگسازی را از هوراشیو پارکر فرا گرفت، سمفونی شماره یک او در واقع پروژه پایانی دانشگاهش بود.

در این زمان او همچنان به نواختن ارگ در کلیسا ادامه داد و همزمان در یک شرکت بیمه نیز مشغول به کار شد! آیوز بعد ها یکی از موفق ترین شرکت های بیمه را در آمریکا بنا کرد و حتی کتابی نیز در ای زمینه تالیف کرد!

از آثار ارکسترال او می توان به چهار سمفونی و سمفونی تعطیلات اشاره کرد (سمفونی شماره ٣ آیوز برنده جایزه موسیقیِ پولیتزر شده است.) همچنین از دیگر آثارش میتوان به

Central Park At Night”
۴ سونات ویولن و ٢ کوارتت زهی، دو پیانو سونات و بالای ١٨۵ قطعه آوازی اشاره کرد.

چارلز آیوز در ٧٩ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت.

“ترجمه شده توسط آموزشگاه موسیقی پارت”

دانلود نمونه آثار در کانال تلگرام آموزشگاه موسیقی پارت

Source: 52composers
@partmusicschool

چند نکته جالب درباره دمیتری شُستاکویچ

 

🔹١. پیانیست فیلم های صامت
در سال ١٩١٩ که شُستاکویچ ١٣ ساله وارد کنسرواتوار پتروگراد شد، انقلاب روسیه به پایان رسیده و جنگ جهانی اول نیز پایان یافته بود و روسیه در آستانه جنگ داخلی بود. کلاس های کنسرواتوار سرد و شرایط دشوار بود. دمیتری تصمیم گرفت تا در امتحان پیانو به عنوان “همراهی کننده فیلم های صامت” شرکت کند و پس از قبولی، او مدت ها به عنوان پیانیست روی فیلم های ٩٠ دقیقه بی صدا، به نواختن موسیقی و بداهه نوازی و ساخت ملودی برای شخصیت های مختلف می پرداخت.

🔹٢. نوازندگی پیانو به عنوان حرفه اصلی

شستاکویچ که دنباله رو موسیقیدان بزرگ روس #سرگئی_راخمانینف بود، تصمیم گرفت تا نوازندگی پیانو را به صورت حرفه ای ادامه بدهد. او در اولین مسابقه بین المللی فردریک شوپن شرکت کرد و یک دیپلم افتخار بدست آورد!

🔹٣. پایان نامه آهنگسازی که در سراسر دنیا شنیده شد

شستاکویچ در ١٩ سالگی از کنسرواتوار فارغ التحصیل شد و “سمفونی شماره یک” او در واقع قطعه پایان تحصیلش بود! رهبر ارکستر و آهنگساز آلمانی #برونو_والتر به محض شنیدن این قطعه از او خواست تا نسخه ای در اختیارش قرار بدهد و در نوامبر ١٩٢٧ این سمفونی اجرا شد و پس از والتر، استوکفسکی و توسکانینی نیز آن را اجرا کردند!

🔹۴. جنگ جهانی دوم و سمفونی لنینگراد

شستاکویچ هفتمین سمفونی خود #لنینگراد را در دوران جنگ جهانی دوم نوشت! با توجه به شرایط بحرانی و دشوار این شهر در محاصره، تنها ١۴ نوازنده در ارکستر رادیو لنینگراد باقی مانده بودند و رهبر ارکستر هر شخصی که توانایی نواختن سازی داشت را جمع کرده بود. همگی عزم خود را برای تمرین و اجرای این اثر جمع کردند و سمفونی لنینگراد به عنوان نماد مقاومت مردم روسیه در برابر ارتش آلمان اجرا شد.

“ترجمه توسط آموزشگاه موسیقی پارت”

Source: Russia Beyond: Dmitri Shostakovich
@partmusicschool

گوستاو هُلست

 

 گوستاوهولست آهنگساز و مدرس موسیقی در ۲۱ سپتامبر ۱۸۷۴ در چلتنهام انگلستان به دنیا آمد. خانواده او همگی موسیقیدان بودند، پدر بزرگش نوازنده #هارپ و آهنگساز بود، پدرش نوازنده #پیانو #ارگ و رهبر گروه کر، و مادرش خواننده بود.

به دلیل مشکلی که در دستش وجود داشت، نوازندگی پیانو را رها کرده و موسیقی را با فراگیری ساز #ترومبون در کالج سلطنتی لندن ادامه داد و پس از اتمام تحصیلات، به نوازندگی در ارکستر های مختلف و سپس تدریس موسیقی پرداخت، به گفته دوست و همکارش #رایف_فون_ویلیامز او معلمی بی نظیر بود.

در سال ١٩٠٣ بود که تصمیم گرفت نوازندگی در ارکستر را رها کرده و بیشتر بر آهنگسازی تمرکز کند. او در آهنگسازی از #ریشارد_واگنر و #ریشارد_اشتراوس تاثیر گرفته بود، و مانند فون ویلیامز، به استفاده از ترانه های محلی و فلکلور انگلستان علاقمند بود و توانست با ترکیب این دو، به بیان شخصی خود در آهنگسازی دست یابد.

هولست در خلق آثارش از ادبیات و شعر الهام می گرفت. او حدود ٢٠٠ اثر در ژانر های مختلف مانند #اپرا #باله ، موسیقی کرال و … از خود به جای گذاشت، اما می توان گفت که مشهور ترین اثر او، سوئیت “سیاره ها” است، اثری که ایده خلق آن در ١٩١٢ در اسپانیا و هنگامی که به ستاره شناسی علاقمند شده بود به ذهنش رسید.

این سوئیت ارکسترال دارای هفت موومان است که هر کدام نام یکی از سیاره‌ها و ویژگی نجومیشان را از دیدگاه زمین ( هولست)بیان می کنند.

در کنار حرفه آهنگسازی، هولست معلمی بی نظیر بود، او سنت های تعلیم موسیقی را تغییر داد و شیوه نوین آموزش موسیقی را در مدارس انگلستان پایه گذاری نمود و تا پایان عمر به تدریس در مدرسه سنت پاول و ریاست بخش موسیقی کالج مورلی پرداخت.

“ترجمه توسط آموزشگاه موسیقی پارت”

دانلود نمونه آثار در کانال تلگرام آموزشگاه موسیقی پارت

source: 52composers. wikipedia
@partmusicschool

ماکس ریشتر، آهنگساز و پیانیست

 مکس ریشتر آهنگساز آلمانی-بریتانیایی است که از موسیقیدانان مطرح موسیقی پُست مینیمالیست بوده و در زمینه تلفیق موسیقی کلاسیک معاصر با دیگر ژانر های موسیقی فعالیت دارد.

ریشتر در سال ۱۹۶۶ در آلمان متولد شد اما در انگلستان بزرگ شده و تحصیلات خود را در رشته آهنگسازی و پیانو در “آکادمی سلطنتی موسیقی لندن” و “دانشگاه ادینبرو ” ادامه داد. او مدتی نیز در ایتالیا ساکن بوده و در آن دوره نزد #لوچیانو_بریو به فراگیری آهنگسازی پرداخت.

پس از اتمام تحصیلات، گروه “سیرک پیانو” را تشکیل داد که شامل شش نوازنده پیانو بوده و به اجرای آثار آهنگسازانی مانند #آروو_پرت #فیلیپ_گلس ، #جولیا_ولف و … می پرداخت، او به مدت ده سال سرپرستی این گروه را بر عهده داشت.

 ریشتر تا مدت ها تنها به عنوان نوازنده پیانو فعالیت داشت اما به تدریج آهنگسازی را با همکاری در یک گروه موسیقی الکترونیک آغاز کرد و از سال ۲۰۰۲ به صورت حرفه ای به آهنگسازی پرداخته و آثار خود را منتشر ساخت.

مکس ریشتر تا کنون هشت آلبوم موسیقی شامل آثار کلاسیک معاصر، موسیقی برای #اپرا و #باله ، موسیقی الکترونیک و مینیمال منتشر کرده و همچنین در آهنگسازی #موسیقی_فیلم و سریال مانند

Hostiles, Black Mirror, Taboo, Lore, White Boy Rick

و … فعالیت داشته است.

“ترجمه توسط آموزشگاه موسیقی پارت”

شنیدن و دانلود نمونه آثار در کانال تلگرام آموزشگاه موسیقی پارت

Source: Wikipedia
@partmusicschool

موسیقی فیلم کوهستان سرد

 کوهستان سرد نام فیلمی است که بر اساس رمانی از چارلز فریزر در سال ۲۰۰۳ ساخته شد.

این فیلم روایتگر زندگی اینمان و ایدا است، اینمان سرباز جوانی است که در جنگ مجروح شده و با این حال سفری را در تلاش برای رسیدن به خانه و نامزدش در کوهستان سرد آغاز می‌کند. در نبود اینمان، ایدا با دختری جسور به نام روبی آشنا می شود و راه و رسم زندگی در طبیعت وحشی کوهستان را از او می‌آموزد و رنج سال‌های تنهایی و جنگ را با او تقسیم می‌کند…

 آهنگساز موسیقی متن این فیلم #گابریل_یارد بوده که در مجموع پنج قطعه برای این فیلم ساخته است و تهیه کننده آن #تی_بون_برنت است که موسیقی فیلم “آه برادر کجایی” را نیز در کارنامه خود دارد که در مطالب پیشین از آن صحبت کرده ایم.

 موسیقی این فیلم با زمان و مکانی که فیلم در آن اتفاق می افتد، هماهنگی دارد. برنت با کمک یک موسیقی شناس در جست و جوی ترانه های بومی شمال آمریکا و همچنین نوازندگان اصیلی بود که موسیقی فیلم را به بهترین شکل اجرا کنند. بنابراین بیشتر ترانه های این فیلم را موسیقی فلکلور و موسیقی #کانتری #گاسپل و #بلوز تشکیل می دهد که آن ها را با ساز های فیدل و گیتار و بانجو و صدای یک خواننده بومی می شنویم.

موسیقی این فیلم نامزد جایزه #اسکار بهترین موسیقی متن و همچنین دو ترانه از #استینگ و #الویس_کاستلو که با آواز #الیسون_کراوس می شنویم، نامزد اسکار بهترین ترانه فیلم شده اند.

“ترجمه توسط آموزشگاه موسیقی پارت”

دانلود موسیقی فیلم در کانال تلگرام آموزشگاه موسیقی پارت

source: wikipedia
@partmusicschool

گروه موسیقی تایگر لیلیز

 

 تایگر لیلیز یک گروه موسیقی بریتانیایی است که در سال ١٩٨٩ توسط مارتین ژاک تشکیل شد. این گروه که سبک موسیقی منحصر به فرد و خاصی دارد را در ژانر موسیقی “دارک کاباره” دسته بندی کرده اند، سبکی برگرفته از فضای تیره ی کاباره‌های آلمانی (وایمار و برلین قبل از جنگ)، که بعد ها با سبک های گوتیک و پانک و موسیقی سیرک نیز آمیخته شد.

 استایل موسیقی تایگر لیلیز به شدت تحت تاثیر اپرای سه پولی اثر برتولت برشت است، اثری که نقدی سوسیالیستی بر جهان سرمایه‌داری است. این گروه در شعرهایش همواره با طنزی تلخ از بدی‌ها، ناگفته‌ها و تابوها می‌گوید: جنایت، مسائل مربوط به زندگی قشر پایین جامعه مانند اعتیاد و … ترانه های تایگر لیلیز در عین سیاهی، همه چیز را به شوخی می‌گیرد و از گفتن هیچ چیز ابایی ندارد، شاید به این دلیل است که مورد نقد های بسیاری قرار گرفته است.

علاوه بر ژانر موسیقی ای که پیش تر به آن اشاره کردیم، از سبک های شانسون فرانسوی ، موسیقی جز و جیپسی نیز در ترانه های آنها استفاده شده است و صدای کنتر تنور مارتین ژاک نیز فضایی نزدیک به اپرا و موزیکال را در موسیقیشان ایجاد می کند.

مارتین ژاک نه تنها بنیان گذار گروه، ترانه سرا و آهنگساز بوده بلکه نوازنده آکاردئون و پیانو گروه نیز است. در حال حاضر آدرین استوت به عنوان نوازنده کنترباس و ترمین و جوناس گلند به عنوان نوازنده درامز و باقی پرکاشن ها در گروه فعالیت دارند.

تایگر لیلیز بالای ٣۰ آلبوم در کارنامه خود داشته و در فیلم ها و تئاتر های بسیاری به اجرا پرداخته اند و نامزد جوایزی مانند گرمی نیز بوده اند.

“ترجمه توسط آموزشگاه موسیقی پارت”

دانلود نمونه آثار در کانال تلگرام آموزشگاه موسیقی پارت

Source: Wikipedia
@partmusicschool

تاریخچه اپرا قسمت چهارم

 

می توان گفت که اپرا در اواخر قرن نوزدهم، تحت فرمانروایی دو آهنگساز مهم یعنی جوزپه وردی و ریشارد واگنر بود (مطالعه زندگینامه در پست های قبل).

وردی با زیر و بم صدای انسان و خلق کاراکتر بر اساس آن کاملا آشنا بود و اپراهایش به دلیل ملودی های زیبایی که برای تمامی شخصیت ها نوشته شده و محتوای دراماتیک آن ها مشهور است. بخش عمده آثارش بر اساس متون ادبی مانند “مکبث” و “اتلو” (اثر شکسپیر) “ریگولتو” (اثر ویکتور هوگو)، “لا تراویاتا” (اثر الکساندر دوما پسر) ، “آیدا” و … هستند.

هم زمان در آلمان، واگنر گام های نوینی در اپرا برداشت. او در آثار خود از کروماتیزم و ارکستراسیون غنی استفاده کرد، علاقه فراوانی به استفاده از ارکستر خیلی بزرگ داشت، از افسانه های اروپای شمالی الهام می گرفت و همینطور #لایتموتیف را در موسیقی ابداع کرد (که پیش تر درباره آن صحبت کردیم). “حلقه ی نیبلونگ” “تریستان و ایزولده” ” طلای رینه” “ندیمه های اودین (یا والکِری ها) از مشهورترین آثار او هستند.

واگنر بر آهنگسازان بزرگ پس از خودتاثیر بسزایی داشت، برای مثال می توان به ریشارد اشتراوس (زندگینامه در پست های قبل) و اپرا های سالومه و الکترا اشاره کرد،که با هارمونی و ارکستراسیونی پیچیده تر و مدرن تر از قبل و محتوای بی پروایشان، هرچند در ابتدا واکنش های تندی را در پی داشتند، اما از آثار جاودانه دنیای اپرا هستند.

از دیگر دستاورد های اپرای ایتالیایی در اواخر قرن ١٩، جنبش #وریسمو یا واقع گرایی ایتالیایی بود. اپراهای وریسو معمولا درباره انسان های معمولی بودند که در شرایط دراماتیک و چالش برانگیزی قرار می گیرند و خشونت در این سبک از اپرا بسیار دیده می شود. #جاکومو_پوچینی (بیوگرافی در پست های قبل) از بنیان گذاران این سبک اپرا بود و میتوان به اپرای مشهورش #توسکا اشاره کرد که در آن حتی تصاویر قتل و شکنجه نیز دیده می شود!

اپرا وِریسمو سبک آوازی مخصوص به خود را داشت (متفاوت از آواز بل کانتو) و در آن دکلمه های پرشور و ملودی های رمانتیک و پر احساس جسورانه بسیاری شنیده می شد. از دیگر آهنگسازان این سبک می توان به پیترو ماسکانی و اپرای

Cavalleria rusticana

روجرو لئونکاوالو و اپرای “دلقک ها” و … اشاره کرد.

(ادامه دارد)

 

 

“ترجمه توسط آموزشگاه موسیقی پارت”

Source: sfopera – greensboroopera – study. com – wikipedia
@partmusicschool

موسیقی فیلم Unfaithful

 

 

Unfaithful

 محصول سال ٢٠٠٢ و به کارگردانی #آدرین_لین است و موسیقی آن توسط #یان_کاچماریک ساخته شده است.

کاچماریک آهنگسازی لهستانی است که بیشتر در سینمای هالیوود فعالیت داشته و تا کنون برای بیش از ۶٠ فیلم از جمله فیلم های “در جست و جوی ناکجا آباد” (برنده جایزه #اسکار در بخش موسیقی ) “هاچی: داستان یک سگ” “غروب” “کسوف کامل”و … موسیقی ساخته است.

این فیلم سومین فیلم از سه گانه خیانت آدرین لین است و موسیقی آن هماهنگی کامل با فضا داشته و به خوبی شک و تردید، نگرانی و حس تعلیق و انتظار برای اتفاقی ناگوار را به مخاطب منتقل می کند.

“آموزشگاه موسیقی پارت”
@partmusicschool

دانلود موسیقی فیلم در کانال تلگرام آموزشگاه موسیقی پارت